Hallitusta täydenettiin kevätkokouksessa

29.4.2021

Yhdistyksen kevätkokous pidettiin 28.04.2021 Pyrinnön toimistolla ja ensimmäistä kertaa kokoukseen saattoi osallistua etäyhteyden välityksellä. Kokoukseen osallistui edustajia 4 seurasta; Oulun Pyrintö, Kuivasjärven Aura, Limingan Niittomiehet ja Siikalatvan Urheilijat. Suomen Urheiluliitosta kokoukseen otti osaa peräti 3 edustajaa; Jarkko Finni, Tapio Rajamäki ja Yrjö Kelhä.

Kokouksessa päätettiin sääntömääräisistä asioista sekä syyskokouksessa aukijääneestä hallituspaikasta. Kevään aikana yhdistyksen hallitus löysi sopivan ehdokkaan ja esitti Anna Okkosta uudeksi hallituksen jäseneksi. Anna aloittaa kaksivuotiskautensa seuraavasta hallituksen kokouksesta 27.05.2021.

Kokouksen lopussa todettiin, että pohjoisen seurojen, pitkäaikainen, tuki ja turva Yrjö Kelhä siirtyy eläkkeelle. SUL on löytänyt paikkaajan tähän pestiin ja pohjoisen alueen asioita syksystä alkaen hoitaa, kokouksessa esittäytynyt, Tapio Rajamäki.